Aşkın ve Rüyaların Bilimi Seti

Click for large image

Kendimizi tanımak, karşımızdakini tanımak, mutlu olmak… Bu konulardaki arayışlarımıza artık bilimsel araştırmalar da yardımcı olmaya başladı.
Acaba bilim, aşkın sırlarını açıklayabilir mi?
Aşk nasıl korunur?
Rüyalar gelecek ve kendimiz hakkında bizi gerçekten bilgilendirebilir mi?
Yaşam kalitemiz ve mutluluğumuz uyku sayesinde artabilir mi?
Bunlar ve benzeri birçok ilginç sorunun cevabı natıonal geographıc’in en yeni vcd seti “Aşkın ve Rüyaların Bilimi”nin 5 filminde yer almakta…

Türkçe dublajlı 5 Film ve 1 KitapDil Seçenekleri : Türkçe
Altyazı : Yok


Medya :

 

Bu set aşağıdaki ürünleri kapsamaktadır.

Click for large image

 

Click for large image

1: RÜYALARIN BİLİMİ

Bazen bir puro sadece bir puro demektir... freud’un rüyaların anlamıyla ilgili teorisini eleştiren bu açıklamayı daha önce duymuş olabilirsiniz. Freud, rüyaların bilinçaltımızda baskılanan arzularımızın açığa çıkmasına aracılık ettiğine inanmıştır. Ama rüyaların dünyasında neler olup bittiğini bilimin anlaması ve açığa çıkarması gerçekten mümkün müdür? Bazılarımız hatırlamasa da, hepimiz gecede dört ya da beş rüya görürüz. Bu rüyalar gerçekte bir anlam taşır mı yoksa doğası itibariyle rüya görmek zihnimizi etkileyen bir çılgınlık durumu mudur?

Click for large image

2: NASIL AŞIK OLURUZ

Aşk nasıl bir duygudur? Neden ve nasıl aşık oluruz? Aşık olacağımız kişiyi seçmek elimizde midir? İlk bakışta aşık olunur mu? Bilim bize aşk konusunda yardımcı olabilir mi? Tarihin ilk dönemlerinden beri kadın ve erkekler aşkı yaşamıştır. Kontrolümüz dışında gelişen bu yüklü duygu, şairlere ilham laynağı olmuş, güçlü kahramanları zayıf düşürmüştür. “Deli gibi aşık” deyimi boşuna kullanılmamıştır. Bu filmde de birbirlerine aşık olan hayali bir çiftin hikayesini izleyeceğiz. Çiftimiz önce gözleriyle konuşur, sonra elleri birbirine değer ve ilk buluşmaları ateşli bir öpüşmeyle son bulur. Tüm bunlar olurken siz de, beyinlerinde ve vücutlarındaki değişimleri, bu değişimleri tetikleyen mekanizmaları izleyeceksiniz. Duyularımızın nasıl çalıştığını ve aşk kimyasallarının oluşturduğu kokteylin aşka olan etkisini uzmanlardan dinleyeceksiniz.

3: RÜYALARIN BİLİMİ KİTABI

·  Tarih Boyunca Rüyalar

·  20. Yüzyılda Rüya Bilimi

·  Freud ve Rüyalar

·  Berrak Rüyalar

·  Rüya Güncesi

·  Rüyaların Anlamı

·  Rüyalar ve Uyku Arasındaki İlişki

·  Uyku Bozuklukları

Click for large image

4: UYKUNUN BİLİMİ

Uyku, uçsuz bucaksız ve keşfedilmeyi bekleyen bir okyanus gibidir. Yaşamımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiririz ama uyku hakkında çok az şey biliriz. Sadece türümüzün hayatta kalması açısından değil güvenliğimiz, üretkenliğimiz ve mutluluğumuz açısındanda ne kadar önemli olduğunu göz ardı ederiz. Bilimsel deneyler uykusuzluğun laboratuar farelerinde ölüme yol açtığını kanıtladığından beri uykunun biyolojik olarak en az yemek yemek kadar önemli olduğu kabul edilmiştir. Bu filmde, en yeni araştırmalar ışığında uykunun biyolojik kökenleri, uykusuz kaldığımızda vücudumuzdaki değişmeler ve uyku bozuklukları önde gelen bilim adamlarının açıklamalarıyla aktarılmakta. Ayrıca uykunun ender görülen özelliklerini birinci elden yaşayan kişilerin deneyimlerine yer verilmekte. Bu insanların hikayesini izlerken belki de ilk kez durup uykunun sizin için ne anlama geldiğini düşüneceksiniz. Belki de 21. yüzyılda sağlık ve uzun bir yaşam için en önemli anahtarın uyku olduğunun farkına varacak, hayatınızı olumlu yönde değiştirecvek kararlar alacaksınız.

Click for large image

5: AŞK NASIL KALICI OLUR?

Çoğumuz aşkın güzel, büyülü ve karmaşık bir duygu olduğuna inanırız. Ama aşık kalmak, aşkı sürdürmek neden bu kadar zordur? Dünyadaki evli çiftlerin neredeyse yarısı boşanmakta. Acaba insanlar aşkı sürdürecek şekilde yaratılmadı mı? Bu film, uzun süreli ilişkiler ve bu ilişkilerde nasıl başarılı olunacağını inceliyor. Uzun dönemli bir ilişki yaşamaya duyulan ihtiyaç, erkeklerin farklı ilişkiler aramasının sebepleri, çift olarak yaşamanın evrimi, deneyimlerimizin duygusal olarak kodlanmasını sağlayan beyin sisteminin gelişimi, seksin insanlar için yararı ve en iyi seksin tek eşli, uzun dönemli ilişkilerde yaşandığını ortaya çıkaran araştırmalar gibi ilginç konular bu filmde anlatılmakta.

Click for large image

6: AŞKIN GÜCÜ

Bazıları için aşk ölümcül bir ihtirastır. Aşk sizi nasıl olur da böylesine güçlü ve etkili bir şekilde ele geçirir? Dizinin ilk filmi “Nasıl aşık oluruz?”da tanıştığımız çiftimiz Anna ve Terry birlikteliklerine devam etmektedir ama aşklarının simyasında bir değişiklik olmuştur. Beyinlerinde morfinden 500 kat daha etkili bir madde olan endorfinler dolaşmaktadır. Bu kimyasallar daha yeni ve derin bir aşk duygusu, bir vazgeçilmezlik hissi yaratmaktadır. Ama bazı insanlar için bu tür duygular obsesyona, hatta cinayete bile varabilir. Niçin birçoğumuz tekeşliliği tercih ederken doğadaki örnekler birden fazla eşin aslında daha doğal olduğu yönündedir? Aşk kalbimizde mi kafamızda mı gelişir? Dünyanın en önde gelen nöroloji uzmanları bizi beynin derinliklerinde bir yolculuğa çıkarıyor.